23 czerwca 2016 20:49 | Aktualności

BEZPIECZNE WAKACJE

Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Mamy nadzieję, że tegoroczne wakacje dla wszystkich będą przyjemne a zwłaszcza bezpieczne. Młodzi ludzie czują swobodę i luz ciesząc się, że mają ponad dwa miesiące na zrealizowanie szalonych pomysłów, na zabawę często do późnych godzin nocnych. W tym czasie dzieci coraz chętniej spędzają czas poza domem, bawią się na podwórkach, wzajemnie się odwiedzają. Zdrowie, życie oraz bezpieczeństwo dzieci stanowią wartość, o które powinniśmy się troszczyć wszyscy.

Kilka cennych rad i uwag jak spędzić bezpiecznie wakacje:

1. Rower i wrotki

• Pamiętaj, że jezdnia nie jest placem zabaw! Zachowaj na niej wyjątkową ostrożność
  • Korzystaj ze ścieżek rowerowych; jeżeli jedziesz po jezdni, uważaj na znajomość przepisów ruchu drogowego
  • Zabezpieczaj rower przed kradzieżą
  • Nie pożyczaj roweru nieznajomym
  • Pamiętaj, że unikniesz urazów, jeśli będziesz zakładał kask ochraniający głowę
  • Uważaj podczas przechodzenia przez jezdnię, korzystaj z przejść dla pieszych

2. Nad wodą

• Pamiętaj, że kąpiemy się tylko w miejscach wyznaczonych i oznakowanych
  • Nigdy nie skacz do wody w miejscach, których dna nie znasz
  • Nie wchodź do wody po posiłku
  • Zawsze słuchaj poleceń ratownika
  • Kąp się w miejscach dozwolonych pod opieką rodziców
  • W wodzie zachowuj się ostrożnie i nie utrudniaj kąpieli innym
  • Nie zaśmiecaj plaży, dbaj o jej czystość
  • Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i przestrzegaj go

3. Dbając o swoje bezpieczeństwo

• Na zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni i wykopów
  • Nie niszcz i nie zaśmiecaj otoczenia, dbaj o środowisko
  • Rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych
  • Mów zawsze rodzicom dokąd wychodzisz, po zmroku nie wychodź bez opieki osoby   dorosłej
  • Gdy jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym
  • Nie korzystaj z propozycji jazdy samochodem (lub spaceru) z nieznajomymi
  • Uczestnicząc w pracach polowych zawsze zachowaj ostrożność
  • Nie zbliżaj się do obcego psa, nie dotykaj go, nawet jeśli robi wrażenie łagodnego

Apelujemy  do rodziców i opiekunów dzieci - zawsze interesujcie się czym wasze dziecko się bawi, gdzie jest miejsce jego zabawy i czy to co robi jest bezpieczne, szczególnie w okresie wakacyjnym.

Wszystkim życzymy bezpiecznych wakacji.