29 września 2016 14:51 | Aktualności

OGÓLNOPOLSKA AKCJA GŁOŚNEGO CZYTANIA

„Książka to źródło wiedzy i wzruszeń,

a czytanie jest tym

dla umysłu, czym gimnastyka dla ciała”.

29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma w naszym kraju już 15-letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

W naszej szkole ten dzień obchodzony był  po raz pierwszy. Jest to okazja do wprowadzania uczniów w magiczny świat bajek, opowiadań i ulubionych powieści. Naszym najmłodszym wychowankom w tym dniu czytali rodzice i nauczyciele. Podczas czytania stworzyliśmy wyjątkowy klimat i prawdziwie domową, rodzinną atmosferę. Niewątpliwie przyczyniła się do tego obecność mam i tatusiów, którzy bardzo chętnie włączyli się w akcję czytania.

Takie spotkanie czytelnicze miało na celu propagowanie głośnego czytania dzieciom, nie tylko przez rodziców czy dziadków w domu, ale i w szkołach, i w przedszkolach. Podkreślano, że czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania.

Miejmy nadzieję, że narodziła się nowa tradycja w naszej szkole i że będziemy powtarzać takie przedsięwzięcia częściej.

Zachęcamy Rodziców do głośnego czytania dzieciom przez przynajmniej dwadzieścia minut dziennie!