12 grudnia 2016 16:50 | Aktualności

REALIZACJA PROGRAMU - Jak funkcjonują osoby z autyzmem?

W listopadzie i grudniu w naszej szkole realizowany był program profilaktyczny pn. ,,Jak funkcjonują osoby z autyzmem?” Był on skierowany do uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu przez Gminę Sokółka oraz przy wykorzystaniu środków własnych szkoły.

Nauczyciele oraz rodzice wielu uczniów wzięli udział w szkoleniu dotyczącym funkcjonowania osób z autyzmem. Odbyło się również szkolenie dla nauczycieli dotyczące sposobów pracy z dzieckiem autystycznym. 2 grudnia 2016r. został zorganizowany w szkole Dzień Świadomości Autyzmu. W tym dniu uczniowie klas młodszych i starszych wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, na których dowiedzieli się: co to jest autyzm, jakie są charakterystyczne cechy i zachowania osób z autyzmem, jak odpowiednio na nie reagować. Ponadto w listopadzie i grudniu dzieciom z klas młodszych oraz oddziału przedszkolnego  zostały zorganizowane zajęcia rozwijające umiejętności społeczne i komunikacyjne. Zajęcia z dziećmi poprowadziły panie: Ewa Ancypo, Dorota Nowosada i Katarzyna Rudnik.

Realizacja programu pozwoliła lepiej uświadomić jego odbiorcom, czym jest autyzm i jakie wynikają z tego ograniczenia w funkcjonowaniu dzieci i dorosłych w społeczeństwie. Chcieliśmy uwrażliwić uczniów pełnosprawnych i ich rodziców na potrzeby dzieci niepełnosprawnych w  naszej szkole. Była to lekcja tolerancji wobec ,,inności” poprzez zabawę i rozwijanie umiejętności społecznych dzieci. Na pewno wpłynie to na dalsze tworzenie w naszej szkole warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach rozwojowych.