10 marca 2017 17:18 | Aktualności

FINAŁ KRAJOWYCH IGRZYSK W NARCIARSTWIE BIEGOWYM

W dniach 2-5 marca  w Białce Tatrzańskiej odbył się Finał Krajowy  Igrzysk i Gimnazjady Szkolnego Związku Sportowego w narciarstwie biegowym . W  imprezie tej startowało ponad 330 najlepszych narciarzy i narciarek z kilkudziesięciu szkół podstawowych i gimnazjum z całej Polski.  Sokółkę reprezentowała dziewięcioosobowa grupa narciarek ze Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce (Katarzyna Rećko), Szkoły Podstawowej w Malawiczach Dolnych (Julia Zajczyk, Magdalena Ignatowicz, Zuzanna Czabatorowicz, Elżbieta Łowczecka ), Szkoły Podstawowej  nr 1 w Sokółce (Weronika Reszuta) i Gimnazjum nr 3 (Natalia Fiedorec, Monika Szomko, Kamila Rećko). Zawody rozegrano przy pięknej, bardzo słonecznej  pogodzie w temperaturze ok. 15 stopni Celcjusza. Rywalizowano  na sztucznym , rozlazłym i głębokim śniegu na bardzo wymagających i trudnych trasach biegowych na Kotelnicy białczańskiej ( na wysokości ponad 1100 m.n.p.m.). Pierwszy dzień startu odbywał się stylem klasycznym, który nie należy do mocych stron naszych narciarek, ponieważ były to dla nich pierwsze zawody tym stylem w bieżącym sezonie narciarskim. Jednak poradziły sobie całkiem nieźle. W biegu gimnazjalistek na 3 km klasykiem Natalia Fiedorec zajęła 19 miejsce, Monika Szomko 24 zaś Kamila Rećko była 21.  W biegu podstawówek na 2 km Julia Zajczyk była 24, Magda Ignatowicz 15, Zuzia Czabatorowicz 16 a Weronika Reszuta 21. Najlepiej spisały się najmłodsze narciarki. Ela Łowczecka wywalczyła sobie 11 pozycję a Kasia Rećko 15.

Drugi dzień zmagań narciarskich należał do udanych dla naszych zawodniczek. W biegu stylem dowolnym na 5 km Natalia Fiedorec wywalczyła sobie po pięknej walce 12 pozycję , Monika  i Kamila  była 20. Julka Zajczyk w biegu na 3 km klas szóstych  dzielnie walczyła z ,,rodowitymi góralkami" klasyfikując się na bardzo dobrej 13 pozycji. Natomiast w biegu klas piątych na tym samym dystansie 3 km rewelacyjnie wypadła Magda Ignatowicz, która zajęła 7 miejsce . Zuzka była 15 a najmłodsza stażem narciarskim Weronika Reszuta powalczyła o 21 miejsce.

Jednak najwięcej emocji dostarczył bieg najmłodszych narciarek na dystansie 2 km .Po iście morderczej walce z 33 najlepszymi zawodniczkami klas czwartych uczennica SP w Starej Kamionce , Kasia Rećko otarła sie o brązowy medal Mistrzostw Polski przegrywając z zawodniczką SP Ciche                  o   trzy sekundy. Niemniej ciężki bój stoczyła uczennica SP w Malawiczach Ela Łowczecka, która na metę wpadła  jako 6.  Wielkim sukcesem sokólskiego narciarstwa jest fakt iż w gronie sześciu najlepszych narciarek w Polsce w kategorii klas czwartych znalazły się dwie sokólczanki.

Dziewczynki nie miały wytchnienia. W niedzielę trzeciego dnia zmagań narciarskich rywalizowały sztafety 4 x 2km .  Dwie zmiany biegały stylem klasycznym i dwie stylem dowolnym.  W skład obsady sztafety  SP w Malawiczach Dolnych weszły odpowiednio: Ela Łowczecka, Magda Ignatowicz, Kasia Rećko i Julia Zajczyk. W boju o najlepsze szkoły w Polsce rywalizowało 13 ekip. Świetnie wystartowała Ela , która na strefę zmian dobiegła jako 7. Po kilkunastu minutach   biegu Magda wyprzedziła rywalkę i do strefy zmian wpadła jako 6. Po niej błyskawicznie wystartowała Kasia, która nie pozwoliła się wyprzedzić pozostałym sztafetom utrzumując 6 pozycję. Jednak na ostatniej,  najmocniejszej 4 zmianie Julka Zajczyk stoczyła najpiękniejszą walkę o utrzymanie szóstego miejsca.   Przy głośnym dopingu swoich koleżanek walczyła do ostatniego metra.

Narciarska sztafeta dziewcząt  z Malawicz 6 w Polsce.

W klasyfikacji generalnej SP w Malawiczach sklasyfikowano na 16 pozycji, SP w Starej Kamionce na 28 miejscu na 48 szkół zaś Gimnazjum nr 3 uklasyfikowało sie na miejscu 27 na  35 szkół.

Dwie najlepsze nasze narciarki z klas czwartych : Kasia Rećko  i Ela Łowczecka znalazły się w gronie 6 zawodników szkół podstawowych i gimnazjów, którzy bedą reprezentować województwo podlaskie na  Finale Pucharu Polski Biegu na Igrzyska w ramach narodowego programu rozwoju biegów narciarskich, które rozegrane będą w dniach 10-12 marca 2017 w Szklarskiej Porębie na Polanie   Jakuszyckiej . Będą to ostatnie zawody narciarskie w tym sezonie, który okazał się dla naszych sokólskich narciarek bardzo pracowity ale  i owocny. Życzymy kolejnych sukcesów.

Trener, rodzice  i narciarki serdecznie dziękują Pani Burmistrz Ewie Kulikowskiej oraz Panu Burmistrzowi Adamowi Kowalczukowi za dofinansowanie wyjazdu do Białki Tatrzańskiej  na Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. Dziękujemy.

Piotr Zaręba