13 września 2017 12:44 | Aktualności

Strefa nowych technologii- udział w projekcie.

Politechnika Białostocka wspólnie z białostockim odziałem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci realizuje projekt „Strefa Nowych Technologii - zajęcia rozwijające uzdolnienia dzieci". Z zajęć skorzystali dnia 12 wrzesnia uczniowie naszej szkoły.

Pod kierunkiem dr inż. Justyny Tołstoj-Sienkiewicz przygotowali prosty program służący do wykonania określonej sekwencji ruchów manipulatora robota. Dr inż. Andrzej Koszewnik pokazał uczniom proces technologiczny i przybliżył podstawy obsługi paneli sterowniczych w zautomatyzowanej linii technologicznej. Młodzież odwiedziła też stanowisko stacji diagnostycznej, zobaczyła urządzenia, jakimi badane są pojazdy. Z dr. inż. Jarosławem Czabanem sprawdziła, jakie są skutki zderzenia samochodu z przeszkodą.

Na zajęciach z użyciem kamery termowizyjnej uczniowie dowiedzieli się, ile ciepła wydzielają urządzenia, których używamy (np. suszarka do włosów czy czajnik). Wykonali też pomiar ciepła wytwarzanego przez silniczki elektryczne napędzające zabawki. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w warsztatach „I ty możesz być kreatywna/y".

Dr inż. Jerzy Sienkiewicz podpowiedział jak twórczo rozwiązywać problemy. Ćwiczenia pokazały jak znajdować nietypowe zastosowania dla dowolnych przedmiotów, uczniowie budowali też konstrukcje przestrzenne za pomocą spaghetti, pianki i taśmy papierowej oraz tworzyli wieże z kubków plastikowych bez ich dotykania.

Wszystkie zajęcia przygotowane zostały specjalnie dla młodzieży w wieku szkolnym. Ich celem było poszerzenie wiedzy przekazywanej na lekcjach w szkole oraz rozbudzenie zainteresowań nowymi technologiami.

Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu samorządu województwa podlaskiego na realizację w 2017 roku zadań z zakresu nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.

Dziękujemy pracownikom Politechniki Białostockiej za mozliwość wzięcia udziału w projekcie!Uśmiech